Dovolená s dětmi na svahu má svá specifika. Pokud jste dosud vyráželi na hory v páru či partě a od rána do večera brázdili neúnavně svahy, bude pro vás pobyt na horách s dětmi zcela nová disciplína. Přečtěte si naše tipy, jak pobyt správně vybrat a jak děti na sněhu zabavit, aby se zimní dovolená stala příjemnou tradicí. Pokud přípravu nepodceníte, máte velkou šanci dětem předat celoživotní lásku k horám i lyžování.

1. Termín je odrazový můstek

V první řadě pečlivě zvolte termín, kdy chcete na cestu vyrazit. Pokud totiž plánujete dovolenou na horách s dětmi, které nejsou zkušenými lyžaři, volte dny bez přeplněných svahů. Proto se raději vyhýbejte vánočním svátkům a víkendům. V lyžařských střediscích je tradičně nejméně lidí uprostřed týdne. Nebudete se tak muset bát dlouhých front, obsazení školy lyžování ani zbytečných úrazů. Dobře naplánovat termín je důležité zvláště v případě, pokud se na cestu vydáváte s více rodinami. Ubytovací kapacity pro větší skupiny jsou totiž brzy vyprodány, je tak třeba hotely či horské chaty včas rezervovat.

2. Mírné svahy a školy lyžování

Při výběru střediska je pro rodiny s malými dětmi nejdůležitější, aby nabízelo dostatek svahů pro začátečníky. Výhodou jsou například svahy, na které nemají přístup snowboardisté, nebo prostory vyčleněné přímo pro začínající lyžaře. Důležitá je i nabídka lyžařských škol. Kurzy lyžování vám ušetří nejen nervy, ale poskytnou vám čas pro vlastní brázdění svahů. Raději si ale na internetu zkontrolujte aktuální hodnocení kurzů, například si zjistěte, počet dětí na jednoho instruktora. Středisko volte i podle trasy, dlouhé cesty jsou pro děti náročné. Kromě tuzemských středisek je dobře dostupné třeba Rakousko. Například z Prahy do Kaprunu cesta netrvá déle než 5 hodin.

3. Srub pro rodinu nestačí

Při volbě ubytování, dávejte přednost hotelům a chatám, u kterých jsou v blízkosti sjezdovky. Když vyrážíte na svah s dětmi, musíte nést velké množství vybavení. Proto oceníte, když nebudete muset zdolávat náročnou trasu. Navíc se děti běžně rychle unaví a je výhodou, když si mohou jít na chvíli odpočinout. Hlavně zapomeňte na romantické sruby, které jste měli dříve v oblibě. „Vybírejte ubytování, které nabízí dostatečné zázemí pro děti. Pokoje by měly mít vlastní sociální zařízení, dostatek prostoru na hraní a výhodou je i dětský koutek v budově,“ sdělil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je největším on-line prodejcem zájezdů na českém trhu. „Pokud vyrážíte na hory i s těmi nejmenšími, informujte se, zda mají v hotelu k zapůjčení dětské postýlky, židličky a další potřeby. Výbava na zimní dovolenou s rodinnou je už tak hodně rozsáhlá a vše by se vám tak do auta určitě nevešlo,“ radí Michal Tůma. Rodiny si s oblibou rezervují apartmány s kuchyňkou, mohou tak dětem snadno zajistit běžnou stravu, na kterou jsou zvyklé.

4. Zajistěte odpočinek a zábavu

Pokud vyrážíte na týdenní dovolenou, počítejte s tím, že dny na svahu budete muset proložit jinými aktivitami. Celodenní pobyty na lyžích jsou pro děti náročné. Hledejte tedy střediska, v jejichž okolí naleznete například kluziště, prostor pro sáňkování nebo jiné atrakce. Pokud se chystáte do středisek s vyšší nadmořskou výškou, zařaďte do svého programu více odpočinkových aktivit. Toto prostředí je totiž zvláště pro děti vysilující. „Rodiny s dětmi při volbě lyžařské dovolené stále častěji kladou důraz na dostupnost wellness služeb. V bazénu je totiž možné děti dobře zabavit, a navíc vhodně uvolnit svaly unavené lyžováním,“ upozornil Michal Tůma, z cestovní agentury Invia, která nabízí širokou nabídku lyžařských zájezdů.

5. Vybavení raději vypůjčené

Jestliže se vaše děti chystají lyžovat poprvé, rozhodně se nevyplatí, pořizovat jim kompletní lyžařskou výbavu. Nikdy dopředu nevíte, jestli je tento sport nadchne a budou v něm chtít pokračovat. Navíc děti rychle rostou a příští sezónu jim pravděpodobně budou minimálně boty malé. U mladších dětí se tedy raději spolehněte na půjčovny. V případě, že má dítě lyže vlastní, zajistěte před dovolenou odborný servis. Ušetříte si tak spoustu nepříjemností. „Při zajišťování vybavení se kromě lyžařských bot a lyží, zaměřte také na bezpečnostní prvky. Helma je u dětí nutností. U helmy je důležitá velikost, nepořizujte ji zbytečně velkou s vidinou, že vydrží více sezón. Při pádu může totiž dítěti z hlavy sklouznout. A zvažte i pořízení dalších chráničů,“ doporučuje Lukáš Fiala ze společnosti Baby Direkt, která je předním českým dodavatelem zboží pro děti.

6. Předcházejte prochlazení

Ze všeho nejnáročnější je udržet dítě na sněhu v suchu a teple. Myslete na to, že v jednom oblečení bude muset vydržet několik hodin a počasí na horách je mnohdy nevyzpytatelné. Vsaďte proto na vrstvení. Kalhoty i bunda by pak měly být nepromokavé. Obzvlášť, pokud se děti teprve na lyžích či snowboardu učí a je velká pravděpodobnost, že se budou během dne často válet ve sněhu. Jako spodní vrstvu dětem opatřete termo prádlo, na které navrstvěte lehká bavlněná trička či roláky. Teplé vlněné svetry nejsou na lyžování vhodné, protože se v nich dítě rychle zapotí. Rukavice byste měli vždy na svah přibalit náhradní. S rukama jako led žádný potomek venku moc dlouho nevydrží.

7. Nepodceňujte slunce

Když vybavujete rodinu na hory, nezapomeňte na kvalitní kosmetiku. Půl hodiny předtím, než odejdete na sjezdovku, děti natřete opalovacím krémem s vysokým faktorem. I když je venku pod mrakem, mohou se na horách snadno spálit. Především proto, že sníh sluneční světlo odráží. „Raději ovšem volte speciální zimní opalovací krémy, které jsou hutnější a neobsahují tolik vody. V mrazech totiž hydratační krémy s vysokým podílem vody na dětskou pleť rozhodně nepatří,“ varuje Lukáš Fiala ze společnosti Baby Direkt, která nabízí kosmetiku určenou přímo pro děti.

8. V kapse mějte rychlé zdroje cukrů

Aby byla vaše rodina na lyžích spokojená, je třeba děti na svahu správně zasytit. Nespoléhejte na stánky s jídlem a pitím u svahu. Raději si do kapsy nachystejte například sáček se sušeným ovocem či hroznový cukr. Děti v zápalu učení či hry snadno zapomenou na hlad a může jim rychle dojít energie, což může být příčinou úrazů. Vybaveni rychlými cukry navíc předejdete vlčímu hladu a pohled na dlouhé fronty vás tak nedostane do kolen. Nezapomeňte ani na neustálé doplňování tekutin. Nejlepší je teplý oslazený čaj v termosce. A pohodový rodinný zážitek nic nepokazí.Zajímavé odkazy:

» Uvažujete o nákupu zahraniční nemovitosti? Pořiďte si nemovitosti v Chorvatsku a prožijte tu aktivní dovolenou ve svém.
Nemovitosti Rakousko, nebo reality Španělsko? Skvělá příležitost pro investici do zahraničních realit.
» Zima je pomalu za dveřmi, je nejvyšší čas uvažovat o nákupu zimní bundy nebo dámské bundy.