Martin Sonka (CZE)Martin Šonka se stal historicky první českým pilotem, který vyhrál závod Světového šampionátu Red Bull Air Race. V prvním závodě letošní sezóny v Abu Dhabi navázal na vítěznou kvalifikaci a ani v samotném závodě nenašel přemožitele.

“Je to neskutečný pocit, splněný sen. Mám strašně velkou radost i za tým a za fanoušky, kteří nám drželi palce. Těžko teď přesně popsat, co se ve mně odehrává. Zvlášť po loňské sezóně, která se nepovedla. Vykročili jsme správným směrem, dařilo se nám létat konzistentně a hlavně bez chyb. Teď na to hlavně navázat v dalších závodech,” sděloval hned po závodě Šonka.

Letos mu v Abu Dhabi vyšlo vše téměř dokonale. Už v tréninku se mu dařilo, jeden dokonce vyhrál. Na rozdíl od loňské sezóny svou rychlost potvrdil i v kvalifikaci, kterou nejrychlejším časem ovládl. “ Tým odvedl skvělou práci, podařilo se nám vše správně nastavit, letadlo bylo rychlé a mě se v trati dařilo vyvarovat se zbytečných chyb. Trošku jsme se obávali, co bude dělat vítr, protože se tady neustále točil, ale i na to jsme se dokázali připravit. Konečně si vše sedlo, jak bychom si představovali.”

Jako vítěz kvalifikace ho v prvním kole závodu v souboji čekal Slovinec Podlunšek, který byl v kvalifikačním snažení naopak nejpomalejší. Šonka nakonec mohl letět v klidu, protože soupeř byl diskvalifikován za překročení “Crowd line”, což je bezpečnostní linie, za kterou se letadlo během letu nesmí dostat. “Letěl jsem pak na jistotu. Nechtěl jsem udělat chybu. Zároveň jsem ale nemohl letět jako na výlet, protože v osmičce se soupeři určují podle dosaženého času,” vysvětluje Šonka. V dalším kole ho následně vyzval Francouz Ivanoff, Šonka ale předvedl znovu rychlý let a čekala ho finálová čtyřka.

“Všechny lety se mi dnes podařilo zaletět přesně podle plánu. Čistě, bez zbytečných chyb. Letadlo fungovalo skvěle, všechno se zkrátka sešlo dohromady. Mám obrovskou radost. Tým odvedl velmi dobrou práci a nejlepší odměnou je pro nás dnešní výsledek, na který jsme dlouho čekali. Chtěl bych také poděkovat všem fanouškům, kterým jsme vloni zrovna moc radosti nepřinesli. Oni na nás ale nezanevřeli a doufám, že jsme jim to dnes trochu vynahradili. Zároveň ale víme, že je teprve začátek sezony. Je to snový vstup do ní, ale musíme si přesně říct, proč jsme tady uspěli a navázat na to v další práci.”

Druhý český pilot v elitní třídě mistrovství světa Petr Kopfstein bohužel nepotvrdil skvělé časy z tréninků a kvalifikace. Do Round of 14 se postavil proti Francouzi Nicolasu Ivanoffovi, který loni závod v Abú Zabí překvapivě vyhrál. Petr do závodu vlétl s velkými ambicemi a dlouho vedl. Než přišla osudná brána, do které se nevešel a za “pylon hit” dostal třísekundovou penalizaci. Ta mu bohužel zavřela cestu do vytouženého Round of 8, a tak Kopfstein odjíždí ze Spojených arabských emirátů bez bodu a s vyhlídkou na další závod ve Spojených státech. Druhé místo nakonec obsadil Španěl Velarde, třetí skončil Pete McLeod z Kanady.Zajímavé odkazy:

» Uvažujete o nákupu zahraniční nemovitosti? Pořiďte si nemovitosti v Chorvatsku a prožijte tu aktivní dovolenou ve svém.
Nemovitosti Rakousko, nebo reality Španělsko? Skvělá příležitost pro investici do zahraničních realit.
» Zima je pomalu za dveřmi, je nejvyšší čas uvažovat o nákupu zimní bundy nebo dámské bundy.