fyzioterra.cz_Rázová vlna_01_uvodVěnujete-li se alespoň na rekreační úrovni sportování, stoprocentně se vám již stalo, že jste si natáhli sval, objevily se nepříjemné bolesti některé z částí těla, anebo jste se naopak potřebovali před výkonem dostat do pořádné fazóny. Měli byste vědět, že vedle tejpování a klasické, často zdlouhavé léčby – mnohdy navíc spojené s operací – existuje poněkud příjemnější způsob, jak se dát zpátky do pořádku. Říkáme mu rázová vlna, která umí nejen urychlit léčbu, ale zároveň i zlepšit váš sportovní výkon.

Co je to rázová vlna?

Pod pojmem rázová vlna (RV) chápeme vysokoenergetickou zvukovou vlnu, se kterou se v přirozené podobě nevědomky setkáváme třeba při bouřce nebo v letadle. V momentě, kdy dojde k překonání zvukové bariéry, aktivuje se „výbuch“ s obrovskou energií.

Lidé se tento jev naučili používat ve svůj prospěch a ten tak od 80. let minulého století našel využití v lékařství, kde se coby terapie rázovými vlnami používá k léčbě bolestivých částí těla. Prostřednictvím RV se zejména zrychluje metabolismus, proces hojení, dochází k biostimulaci, zlepšuje se stav krevního oběhu a v neposlední řadě dochází ke stimulaci tvorby nových cév. V důsledku toho se poškozená tkáň nesrovnatelně rychleji zregeneruje a čas potřebný na její 100% zhojení se „smrskne“ na nezbytné minimum.

Aplikace rázové vlny a související terapie probíhá nejčastěji na následující diagnózy:

 • bolesti hlavy, bederní, hrudní nebo krční páteře,
 • výhřez meziobratlové ploténky,
 • záněty šlach,
 • poúrazové stavy,
 • zlomeniny kostí,
 • artróza,
 • přetížení měkkých tkání,
 • chronická distorze kolene nebo kotníku,
 • erektilní dysfunkce,
 • celulitida,
 • obličejové vrásky,
 • a mnohé další diagnózy.

fyzioterra.cz_Rázová vlna_02

Terapie rázovou vlnou je prověřená vrcholovými sportovci

Aktivní sportovci by měli svůj zdravotní stav průběžně konzultovat s fyzioterapeutem, který by měl dohlížet nad tím, aby při dlouhodobém provádění určité činnosti – určitého pohybu – nedocházelo k zásadním odchylkám pohybového systému jeho klienta. Právě na jejich radu se často aplikuje tento druh fyzioterapie. Vzhledem k tomu, že účinky rázové vlny jsou ale tělo od těla jiné, je dohled a konzultace fyzioterapeuta nanejvýš žádoucí. Ať už se jedná o použití v rámci regenerační fáze, anebo před závodem či jinou sportovní událostí coby příprava a ošetření svalů k zajištění ideálního svalového napětí.

Účinky rázové vlny

Účinky rázové vlny se sice liší člověk od člověka, ovšem z dostupných průzkumů podpořených dlouholetými zkušenostmi vyplývá, že po 1. až 2. aplikaci je u 80 % pacientů bolest utlumena, až postupně úplně vymizí. Navíc, patologické změny – jako je například změna vazů, úponů šlach, svalů či kloubních pouzder – jsou většinou při používání terapie rázové vlny úplně odstraněny.

Kdy je léčba rázovou vlnou nevhodná?

Navzdory všem výše uvedeným pozitivům existují i případy, kdy je léčba rázovou vlnou nevhodná. Nedoporučuje se zejména v případech, kdy pacient trpí zhoubným nádorovým onemocněním, je nakažen bakteriální či virovou infekcí, má otevřenou ránu nebo například užívá léky určené k ředění krve. Stejně nevhodná je aplikace RV i pro lidi s onemocněním jater, poruchou srážlivosti krve a v neposlední řadě i těhotné ženy. Rázová vlna není rovněž vhodná pro pacienty, na které byly v nedávné době aplikovány kortikoidy.

Kolik stojí léčba rázovou vlnou?

Cena aplikace rázové vlny se liší v závislosti na počtu terapií a typu vlny, přičemž základní cena většinou startuje na 600,- Kč za terapii. Za komplexní ošetření, které zahrnuje ošetření jak fokusovanou, tak i radiální rázovou vlnou, V-actorem a v neposlední řadě kinesiotaping, zaplatíte kolem 1.500,- Kč. Lepší fyzioterapeutické kliniky navíc nabízí vyšetření při první návštěvě zdarma, díky čemuž se hned na začátku dozvíte, jak na tom jste.

fyzioterra.cz_Rázová vlna_03Zajímavé odkazy:

» Uvažujete o nákupu zahraniční nemovitosti? Pořiďte si nemovitosti v Chorvatsku a prožijte tu aktivní dovolenou ve svém.
Nemovitosti Rakousko, nebo reality Španělsko? Skvělá příležitost pro investici do zahraničních realit.
» Zima je pomalu za dveřmi, je nejvyšší čas uvažovat o nákupu zimní bundy nebo dámské bundy.