F_A22_6202-sportovci-eu-300V prostorách plzeňské 7. mateřské školy v Kralovické ulici se minulý pátek dopoledne v rámci projektu Pohyb 1P uskutečnilo měření pohybových dovedností dětí předškolního věku. Akce, kterou vytvořila Nadace sportující mládeže v roce 2008, se zúčastnila téměř stovka dětí, do celého projektu se za letošní rok zapojilo na 1 500 dětí ve více než 40 mateřských školách. Zakladatelem Nadace sportující mládeže je město Plzeň.

„Výsledky testů slouží nejen učitelům, ale především rodičům. Právě jejich prostřednictvím chceme děti přilákat ke sportu a pohybovým aktivitám i ve volném čase. Chceme jim poskytnout rady, jak děti smysluplně zabavit i mimo prostory školských zařízení,“ uvedl předseda správní rady Nadace sportující mládeže František Berka a dodal, že z analýzy výsledků navíc pro rodiče vyplynou doporučení, jak zlepšovat u svých dětí konkrétní discipliny.

Také ředitelka 7. mateřské školy Martina Přindová považuje projekt Pohyb 1P pro děti za velmi přínosný. „Naše školka je hodně pohybově zaměřená, chodíme s dětmi na brusle, na plavání do tělocvičny, jezdíme do školky v přírodě. Vítáme jakoukoliv pohybovou aktivitu, protože při dnešním sedavém způsobu života má především pro děti sport a pohyb zásadní význam,“ řekla Martina Přindová.

Součástí vybraných akcí jsou i besedy s úspěšnými sportovci. Tentokrát děti přišel navštívit olympijský vítěz ve sportovní střelbě z roku 1988 Miroslav Varga.

O povzbuzení pozitivního vztahu ke sportu u dětí se zábavnou formou stará i sympatický maskot v podobě žabáka, na kterého se děti nejvíce těší.

Disciplíny pro testy byly sestaveny ve spolupráci s odborníky z vysokých škol. Děti zkouší pohybové aktivity formou jednoduchých her – ty jsou konkurencí k hraní her na počítačích a tabletech. Děti při testech napodobují pohyby zvířátek (kráčející čáp, skákající žába, hbitý zajíc nebo šikovný lachtan).

Projekt svým rozsahem, jakým v Plzni probíhá, nemá v České republice obdoby. To je možné i díky podpoře  Nadace RSJ, města Plzně, plzeňských městských obvodů a dalších partnerů.

Na projekt Pohyb 1P navazují Sportovní hry mateřských škol, jejichž kvalifikační kola se v jednotlivých plzeňských městských obvodech rozběhnou v únoru 2019.Zajímavé odkazy:

» Uvažujete o nákupu zahraniční nemovitosti? Pořiďte si nemovitosti v Chorvatsku a prožijte tu aktivní dovolenou ve svém.
Nemovitosti Rakousko, nebo reality Španělsko? Skvělá příležitost pro investici do zahraničních realit.
» Zima je pomalu za dveřmi, je nejvyšší čas uvažovat o nákupu zimní bundy nebo dámské bundy.