sportovci.eu_ergo_cz_nahledovyI v dnešní době existují společenství, nad kterými většině populace zůstává rozum stát. Patří k nim i lid Bajau, který obývá stovky malých ostrůvků v Tichomoří. Svou přezdívku „Sea Gypsies“ (volně přeloženo jako „mořští kočovníci“) nezískali náhodou. Vedou velmi prostý život a nemají prakticky žádný majetek – vyjma svých loděk. A ačkoliv jsou negramotní, protože při svém specifickém způsobu života čtení ani psaní nepotřebují, excelují v potápění.

Hluboké ponory bez přístrojů

Zástupci bajauského lidu nedisponují znalostmi moderního světa, a dokonce ani neznají svůj věk. A neumí si představit budoucnost v horizontu více než jednoho či dvou dnů. Ale mají něco, co jim můžeme skrytě závidět. Tedy kromě toho, že bydlí v ráji, je příroda obdařila schopností vydržet ve vodě mnohem déle a potopit se do větších hloubek než zbytek populace.

Jiní lidé? Ne, jen mají větší…

Nomádi z Jihovýchodní Asie tráví na moři většinu času. Jejich potravu totiž tvoří především ryby a škeble, které si sami loví. I bez moderního vybavení se hravě ponoří do hloubek kolem 70 metrů. Určitě si nelámou hlavu s něčím, jako je pojištění pro potápěče, což je pro nás „civilizované“ naprosto samozřejmé. Jejich výkony každopádně upoutaly pozornost odborníků. Položili si otázku, zda etnikum nemá jistou evoluční výhodu patrnou z jejich genů.

Vědci proto lid Bajau (přesněji genom 59 vybraných jedinců) podrobili důkladnému zkoumání. Výsledkem bylo (ne)překvapivé zjištění, že se jejich DNA liší na minimálně 25 místech. Mimo jiné i v genomu PDE10A, na kterém závisí velkost sleziny. Lidé Bajau ji mají větší, než jaký je obvyklý průměr, a právě díky tomu jim nečiní žádné problémy potápění do hloubek, v nichž by se našinec neobešel bez patřičné výbavy (a připojištění sportovního potápění). Záhada vyřešena.

A proč hraje slezina při ponoru tak důležitou roli? Pro tělo je důležitý veškerý dostupný kyslík, a právě slezina uvolňuje do oběhu červené krvinky, které ho na sebe navazují a okysličují mozek a tkáně.Zajímavé odkazy:

» Uvažujete o nákupu zahraniční nemovitosti? Pořiďte si nemovitosti v Chorvatsku a prožijte tu aktivní dovolenou ve svém.
Nemovitosti Rakousko, nebo reality Španělsko? Skvělá příležitost pro investici do zahraničních realit.
» Zima je pomalu za dveřmi, je nejvyšší čas uvažovat o nákupu zimní bundy nebo dámské bundy.